Expediční kamera 2014
15.3.2014 Sport Music Club od 15:00 projekce filmů
Od 19:00 Přednáška Máry Holečka.
Never Stop Exploring
Prvovýstup na Himalájský Talung 7349 m
Filmy které letos promítáme:
Cave unicycling
Režie: Michael Gerrett, Katie Garrett, Velká Británie, 2013, 7 minut
Jeskyňaření a jednokolka? Že vám toto spojení nejde dohromady? Britové Steffan Thomas a Thomas Lupton jezdí na jednokolce již mnoho let a oba jsou také zkušení jeskyňáři, ale teprve nedávno se rozhodli spojit své dvě vášně do nového bizarního a riskantního sportu. Jedni to nazývají “Cave Unicycling”, jiní “Unicaving”, ale většina tomu říká šílenství.Podívejte se na bláznivé kousky, které předvádí se svými jednokolkami v nitru jeskyní. Nebojí se úzkých prostorů, bahna ani tmy.
Ocenění: filmový festival Kendal 2013
Down the line
Režie: Francois-Xavier“Fix” De Ruydts, Kanada, 2012, 23 minut
Hrstka oddaných Kanaďanů přináší nový sport do svých místních hor, sport, který byl zatím spojován výhradně s Utahem a Alpami: canyoning. Navzdory všem očeká-váním okolí Vancouveru nabízí úžasná místa pro kaňonáře. Na rozdíl od klasických destinací žádný z těchto kaňonů nebyl nikdy prozkoumáván. Nikdo ani neví, kde všude jsou.
Dokumentární snímek sleduje Damiena a Lucii v jejich úsilí o “první generaci” průzkumníků kaňonů v okolí Squamishe, sleduje jejich cestu hlubokými tůněmi a nádhernými vodopády. Jejich láska k objevování je nebezpečná a neuvěřitelně zavazující. Poté, co jste v kaňonu, jediná cesta ven je cesta dolů.
Honnold 3.0.
Režie: Peter Mortimer, Josh Lowell, USA, 2012, 34 minut
Alex Honnold patří k nejznámějším lezcům této generace. Co ho činí jedinečným je to, že většinu svých výstupů podniká sólo a bez jakéhokoliv jištění. Alex zvládá vysoké bouldery, přelezy těžkých stěn i rychlostní rekordy. Mnoho lidí ho považuje za šílence, který riskuje se svým životem. Ale tento snímek vás přesvědčí, že Alex zvládá extrémní lezení s chladnou hlavou a moc dobře ví, co dělá. Nyní se Alex chystá na další velký kousek – přelézt Trojici (velké stěny v Yosemitském národním parku Mt. Watkins, El Capo a Half Dome) za méně než 24 hodin. Uspěje? A s jakým časem?
Ocenění: Nejlepší lezecký film, Banff mountain film festival 2013, Nejlepší horolezecký film, Mezinárodní horolezecký festival Teplice nad Metují 2013
Pygmejové – děti džungle
Režie: Pavol Barabáš, Slovensko, 2011, 53 minut
Nejlepší film sezony přináší CK Livingstone.
Fotograf Ivan Bulík přešel Afriku skrz na skrz. Jeho sen je však stále v nedohlednu: touží najít a zachytit život a zvyky nejmenších lidí planety – civilizací neposkvrněných Pygmejů. Začíná hledat ve Středoafrické republice, kde ho místní domorodci převedou přes hranice válkou zmítaného Konga.
Při dobrodružném přechodu se vyhýbá místním rebelům, pozoruje pralesní slony i nížinné gorily.
Nakonec se mu sen plní. Hluboko v džungli se spřátelí s kočujícími Pygmeji, kteří ho zaučí do tradičního způsobu života lovců a sběračů. Jejich radost z hudby, tance a života se zdá nekonečná. Jsou to skutečné nahé děti džungle ohrožované nejen jedním z největších válečných konfliktů od dob II. světové války, ale i naší civilizací, která necitlivě válcuje všechno tradiční…
Pygmejové žijí v několika etnických skupinách ve Rwandě, Burundi, Ugandě, Kongu, Středoafrické republice, Kamerunu, Rovníkové Guinei, Gabonu a některých dalších zemích. Většina pygmejských komunit se živí převážně sběrem a lovem, jejich strava se skládá z rostlin a živočichů v jejich blízkém okolí. S ostatními etniky udržují Pygmejové rozporuplné vztahy.V ještě nedávné minulosti byli bráni do otroctví, za válek ještě před deseti lety byli loveni jako zvěř pro kanibalské rituály a dodnes jsou výhaněni ze svého domova, kterým je obvykle deštný prales.
Ocenění: MFOF 2012 – Grand Prix
Tatry bez limitov
Režie: Josef Pálenik, Slovensko, 2012, 25 minut
Parta slovenských vrcholových sportovců přijímá výzvu aby přepsali dějiny extrémních sportovních výkonů ve Vysokých Tatrách. V drsném počasí se snaží uspět ve své disciplíně. Podaří se jim zdolat zimní přelez legendární tatranské stěny. Snow kayak exhibice dramaticky končí v nemocnici, zimní bouldering je po mnohých pádech nakonec korunovaný úspěchem.
Při historicky prvním B.A.S.E. jumpu ve Vysokých Tatrách z 2633 metrů vysokého Lomnického Štítu tuhla krv v žilách každému členovi týmu. Síla lidské vůle a touha po zdolávaní překážek je ale silnejší než to nejhorší horské počasí a v kritických podmínkách se rodí autentické přátelství. Ve filmu vystupují tito sportovci: lezci Martin Krasňanský a Tomaš Greksák, basejumper Roman Dubský, freestyle kajakáři Peter Csonka a Nina Csonková.
The Empty Quarter
Režie: Alastair Humphreys, Leon McCarron, Velká Británie, 2013, 21 minut
Inspirováni významným britským objevitelem a spisovatelem Wilfred Thesigerem se dobrodruzi Alastair a Leon vydávají na cestu do nitra jedné z největších pouští na světě, do pusté končiny Rub al-Chálí (The Empty Quarter) na Arabském poloostrově. Na rozdíl od obdivovaného hrdiny si nemohou dovolit velbloudy, ale sestaví si vlastní vozík, na kterém přes písčitou a vyprahlou poušť táhnou náklad o váze 300 kg. Přesto, že se od dob Thesigera ledacos změnilo, mnoho zůstává neměnné. Vedro, hlad a žízeň , duny a pláně, ticho a noci plné hvězd, místní pohostinnost. Vše Alastair a Leon sdíleli s Thesigerem na jejich 1 600 kilometrovém treku přes Arabský poloostrov. Into the Empty Quarter je moderní pojetí klasického cestovatelského příběhu.
BONUSOVÉ FILMY
Autana
Režie: Alastair Lee, Velká Británie 2012, 55 minut
Trojice horolezců Leo Houlding, Jason Pickles a Sean “Stanley” Leary se vydávají na lezeckou expedici do zapomenutého kraje Amazonie ve snaze uskutečnit prvovýstup východní stěnou na impozantní stolovou horu Cerro Autana. Vydávají se tajnou cestou přes vojensky kontrolované územý. Aby získali přístup k posvátné hoře, musí podstoupit rituál u místního šamana. Plavbou po řece Orinoko se dostávají do odlehlé vesnice, kde prožívají traumatizující psychotropní rituál. Samotná cesta k hoře je velmi náročná, musejí se prodírat deštným pralesem plným hmyzu a jiných nástrah. Po překonání všech úskalí může začít vysněné lezení, ale dobrodružství a náročnost tím zdaleka nekončí…
Film získal ocenění na mnoha festivalech, například: Nejlepší horský film – Kendal Mountain Festival 2012, Cena města Teplice – Mezinárodní filmový festival horolezeckých filmů Teplice nad Metují 2013, Hlavní cena – Krakow Mountain Festival 2012
Režie: Petr Kubík, tvůrčí tým: Jan Pleticha, Simona Ulmonová, Zbyněk Homola, Česká Republika, 2013, 20 minut
Ti z Labského údolí
Labské údolí, které se nachází mezi Děčínem a Hřenskem, láká každoročně stovky lezců. Víkend co víkend si lezci přijíždí vychutnat jedinečné lezení v Labských pískovcích. Stovky klasických nebo moderních cest všech obtížností, dlouhé vzdušné cesty s výhledy do údolí, zajímavá struktura skály, pestré lezení v kolmých i převislých stěnách a lezecká atmosféra, kterou doplňuje všudy přítomná vůně písku se vám snadno „zaryje pod kůži“. Stejně jako prvovýstupcům – dělníkům skal, pro které se dělání nových cest na pískovci stalo nekonečnou výzvou. Nové směry prostupují stále dle pískovcových pravidel odspodu: „Tak je to přirozené“, jak říká jeden z aktérů filmu Tomáš Sobotka. Odspodu se ale rovná notná dávka adrenalinu, objevování, nebezpečné odskoky do lana, hluboké emoce, které jsou tím pravým kořením lezení na pískovci. Provýstupy na pískovci jsou pro odvážné, i přesto že dnešní tzv. sportovnější cesty jsou kvůli těžším pasážím a novým lezeckým stylům lépe odjištěny. To však neznamená, že ztratily svou dobrodružnou hodnotu.
„Ti z Labského údolí“ představí tuto jedinečnou pískovcovou oblast Labské údolí v celé jeho kráse i z ptačí perspektivy. Provede důkladnou sondu do prvovýstupcovy duše a především ukáže, jak samotné prvovýstupy vznikají. Autoři vybrali do filmu ti nejpovolanější prvovýstupce z údolí – Jiřího Slavíka alias Prcka, který patří mezi srdcaře pískovcových oblastí a jednoho z nejaktivnějších prvovýstupců oblasti z poslední doby Tomáše Sobotku.